Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-167-C1-R0
ATS-10E-167-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-167-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10E-167-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10E-167-C1-R0
QUANTITY
ATS-10E-167-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-167-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-167-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-167-C1-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-167-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-167-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-167-C1-R0
CONN PLUG 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
EVAL DAUGHTER STLM20 datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
TXRX 16BIT 3.3V 3ST 60HUQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8-48" CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN datasheet.pdf