Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-194-C3-R0
ATS-10E-194-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-194-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10E-194-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10E-194-C3-R0
QUANTITY
ATS-10E-194-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-194-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-194-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-194-C3-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-194-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-194-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-194-C3-R0
AC/DC CONVERTER 12V 65W datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC FILTER BUILDING BLOCK 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL SMART CARD INTERFACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 26AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf