Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-43-C3-R0
ATS-10E-43-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-43-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10E-43-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10E-43-C3-R0
QUANTITY
ATS-10E-43-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-43-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-43-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow29.12°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-43-C3-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-43-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-43-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-43-C3-R0
POSITIVE CONTACT FOR AA BATTERY datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf