Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-170-C1-R0
ATS-10F-170-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-170-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10F-170-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10F-170-C1-R0
QUANTITY
ATS-10F-170-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-170-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-170-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-170-C1-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-170-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-170-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-170-C1-R0
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48WFBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5A 15W datasheet.pdf
LED BEACON, AMBER, 24VDC, M20 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH 1.4V LP 6SOT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V SMD datasheet.pdf