Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-185-C3-R0
ATS-10F-185-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-185-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10F-185-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10F-185-C3-R0
QUANTITY
ATS-10F-185-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-185-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-185-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-185-C3-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-185-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-185-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-185-C3-R0
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf