Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-67-C1-R0
ATS-10F-67-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-67-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10F-67-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10F-67-C1-R0
QUANTITY
ATS-10F-67-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-67-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-67-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-67-C1-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-67-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-67-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-67-C1-R0
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
365NM POP TYPE SHRT 7500MW/CM2 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf