Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-72-C2-R0
ATS-10F-72-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-72-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10F-72-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10F-72-C2-R0
QUANTITY
ATS-10F-72-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-72-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-72-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-72-C2-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-72-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-72-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-72-C2-R0
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADT7476 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE USB B MALE/HANDYLINK PLUG datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf