Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-91-C3-R0
ATS-10F-91-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-91-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10F-91-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10F-91-C3-R0
QUANTITY
ATS-10F-91-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-91-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-91-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.07°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-91-C3-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-91-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-91-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-91-C3-R0
IDC CABLE - MSD60K/MC60M/MSD60K datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 7POS .100 TIN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC MELF datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf