Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-09-C3-R0
ATS-10G-09-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-09-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10G-09-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-09-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-09-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-09-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-09-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.68°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-09-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-09-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-09-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-09-C3-R0
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IC MPU SCC 10MHZ 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.26MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf