Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-101-C3-R0
ATS-10G-101-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-101-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10G-101-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-101-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-101-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-101-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-101-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.77°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-101-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-101-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-101-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-101-C3-R0
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
16MM RECTANGULAR SCREEN WHITE datasheet.pdf
SENSOR THINPOT 10K OHM 100MM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 3.2A 600V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 32POS datasheet.pdf