Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-153-C3-R0
ATS-10G-153-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-153-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10G-153-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-153-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-153-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-153-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-153-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-153-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-153-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-153-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-153-C3-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC MCU 4K USB MCU LS 20SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.7A SYNC datasheet.pdf