Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-167-C3-R0
ATS-10G-167-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-167-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10G-167-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-167-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-167-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-167-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-167-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.37°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-167-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-167-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-167-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-167-C3-R0
TRANS PNP DARL 100V 0.8A SOT23-3 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM R/A PCB datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf