Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-25-C3-R0
ATS-10G-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10G-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-25-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-25-C3-R0
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.44V 200MW SOD923 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLOW/START datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 10MM NO datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 51C P 72" WHT NI datasheet.pdf