Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-43-C1-R0
ATS-10G-43-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-43-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10G-43-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10G-43-C1-R0
QUANTITY
ATS-10G-43-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-43-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-43-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-43-C1-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-43-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-43-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-43-C1-R0
FITTING RA FOR RACEWAY5 OFFWHITE datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf