Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-104-C1-R1
ATS-10H-104-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-104-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10H-104-C1-R1.pdf
Availability of ATS-10H-104-C1-R1
QUANTITY
ATS-10H-104-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-104-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-104-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25.21°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-104-C1-R1
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-104-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-104-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-10H-104-C1-R1
VARISTOR 29.5V 300A 1210 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMB JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
GDT 350V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
120,VR,BD,BD,30AU,95ST,NO BUS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf