Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-117-C3-R0
ATS-10H-117-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-117-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10H-117-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10H-117-C3-R0
QUANTITY
ATS-10H-117-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-117-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-117-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-117-C3-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-117-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-117-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-117-C3-R0
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT PUNCH HEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BLOCK SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
VARISTOR 135V 125A 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf