Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-159-C1-R0
ATS-10H-159-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-159-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-159-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-159-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-159-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-159-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-159-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.68°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-159-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-159-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-159-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-159-C1-R0
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT8SOIC datasheet.pdf
SCR SENS 400V 6A TO-251 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 10-12AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 31POS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 700MA 393.9 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf