Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-39-C3-R0
ATS-10H-39-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-39-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-10H-39-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10H-39-C3-R0
QUANTITY
ATS-10H-39-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-39-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-39-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.98°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-39-C3-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-39-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-39-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-39-C3-R0
IDC CABLE - CSC14G/AE14M/X datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 17W datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 8M 20PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD323 datasheet.pdf
CONN CABLE/SPLICE 1TAP WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 20W TO263 D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf