Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-44-C3-R0
ATS-10H-44-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-44-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10H-44-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10H-44-C3-R0
QUANTITY
ATS-10H-44-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-44-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-44-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.62°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-44-C3-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-44-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-44-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-44-C3-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 54POS .100 SRT AU datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
HAZARDOUS AREA BX -2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf