Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11A-102-C1-R0
ATS-11A-102-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11A-102-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-11A-102-C1-R0.pdf
Availability of ATS-11A-102-C1-R0
QUANTITY
ATS-11A-102-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11A-102-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11A-102-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11A-102-C1-R0
Related LinksATS-11A-, ATS-11A-102-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11A-102-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-11A-102-C1-R0
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf