Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11A-104-C3-R1
ATS-11A-104-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11A-104-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-11A-104-C3-R1.pdf
Availability of ATS-11A-104-C3-R1
QUANTITY
ATS-11A-104-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11A-104-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-11A-104-C3-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25.35°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11A-104-C3-R1
Related LinksATS-11A-, ATS-11A-104-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11A-104-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-11A-104-C3-R1
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 15A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SB-218-38 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
4700UF 60V 26X95 105C AXI datasheet.pdf