Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11B-200-C2-R0
ATS-11B-200-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11B-200-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-11B-200-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11B-200-C2-R0
QUANTITY
ATS-11B-200-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11B-200-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11B-200-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11B-200-C2-R0
Related LinksATS-11B-, ATS-11B-200-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11B-200-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11B-200-C2-R0
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W NPN-NO datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SZB16 datasheet.pdf
FILTER SAW IF 72.54MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EAM DRIVER 10GBPS 24-TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9 F 48" JACKP datasheet.pdf