Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11C-02-C3-R0
ATS-11C-02-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11C-02-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-11C-02-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11C-02-C3-R0
QUANTITY
ATS-11C-02-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11C-02-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11C-02-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.44°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11C-02-C3-R0
Related LinksATS-11C-, ATS-11C-02-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11C-02-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11C-02-C3-R0
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC AMP 2W PA 2GHZ 20MCOB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 70UF 10% 1.98KVDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf