Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11C-154-C2-R0
ATS-11C-154-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11C-154-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-11C-154-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11C-154-C2-R0
QUANTITY
ATS-11C-154-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11C-154-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11C-154-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11C-154-C2-R0
Related LinksATS-11C-, ATS-11C-154-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11C-154-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11C-154-C2-R0
CONN CARDEDGE 62POS .125 X .250 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 WW datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf