Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11E-18-C3-R0
ATS-11E-18-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11E-18-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-11E-18-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11E-18-C3-R0
QUANTITY
ATS-11E-18-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11E-18-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11E-18-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11E-18-C3-R0
Related LinksATS-11E-, ATS-11E-18-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11E-18-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11E-18-C3-R0
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 9V 250A DISC 10MM datasheet.pdf