Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11E-36-C3-R0
ATS-11E-36-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11E-36-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412
Datasheet Download
ATS-11E-36-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11E-36-C3-R0
QUANTITY
ATS-11E-36-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11E-36-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11E-36-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.9°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11E-36-C3-R0
Related LinksATS-11E-, ATS-11E-36-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11E-36-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11E-36-C3-R0
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 361 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf