Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11F-152-C1-R0
ATS-11F-152-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11F-152-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-11F-152-C1-R0.pdf
Availability of ATS-11F-152-C1-R0
QUANTITY
ATS-11F-152-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11F-152-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11F-152-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11F-152-C1-R0
Related LinksATS-11F-, ATS-11F-152-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11F-152-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-11F-152-C1-R0
LED 3MM RA GREEN DIFFUSED SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 100A SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP SILICON 3.3UF 15% 11V 1812 datasheet.pdf
DIN RAIL FLOAT CHARGER 250W 12V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf