Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11G-40-C2-R0
ATS-11G-40-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11G-40-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-11G-40-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11G-40-C2-R0
QUANTITY
ATS-11G-40-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11G-40-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11G-40-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.56°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11G-40-C2-R0
Related LinksATS-11G-, ATS-11G-40-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11G-40-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11G-40-C2-R0
MOSFET N-CH 1000V 40A SP1 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V SOT25-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 369MA 2.23 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf