Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11H-183-C1-R0
ATS-11H-183-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11H-183-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-11H-183-C1-R0.pdf
Availability of ATS-11H-183-C1-R0
QUANTITY
ATS-11H-183-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11H-183-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11H-183-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11H-183-C1-R0
Related LinksATS-11H-, ATS-11H-183-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11H-183-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-11H-183-C1-R0
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-5POS OPEN 28V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.1V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 34PS GOLD SMD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 300V 8A PNL MNT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF C0K RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf