Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11H-57-C3-R0
ATS-11H-57-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11H-57-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-11H-57-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11H-57-C3-R0
QUANTITY
ATS-11H-57-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11H-57-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11H-57-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.3°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11H-57-C3-R0
Related LinksATS-11H-, ATS-11H-57-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11H-57-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11H-57-C3-R0
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 1/8" datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 1000V 7.62MM 2POS datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf