Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-172-C3-R0
ATS-12A-172-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-172-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12A-172-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-172-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-172-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-172-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-172-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.94°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-172-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-172-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-172-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-172-C3-R0
RES SMD 0.191 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 230V datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL16POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 10AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED 4.8MM GREEN DIFFUSED RA CBI datasheet.pdf