Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-34-C3-R0
ATS-12A-34-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-34-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412
Datasheet Download
ATS-12A-34-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-34-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-34-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-34-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-34-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.4°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-34-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-34-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-34-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-34-C3-R0
CONN RECEPT COVER RM12 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR DUAL POS ADJ 10UMAX datasheet.pdf
MOSFET RF SOT-223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
LENS ARRAY 12POS 71.4X173MM CLR datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf