Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-96-C2-R0
ATS-12A-96-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-96-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12A-96-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12A-96-C2-R0
QUANTITY
ATS-12A-96-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-96-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-96-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.63°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-96-C2-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-96-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-96-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-96-C2-R0
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 15AU datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
SFC 0/30 RED 150/BX datasheet.pdf
KIT EVAL PHYTER-IEEE TXRX 48LQFP datasheet.pdf
TRI SNAP 12 CONT PLUG datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf