Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-09-C1-R0
ATS-12B-09-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-09-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12B-09-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12B-09-C1-R0
QUANTITY
ATS-12B-09-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-09-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-09-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.56°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-09-C1-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-09-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-09-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-09-C1-R0
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 8-DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1800 PPR datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 12V 25A SMD datasheet.pdf