Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-100-C3-R0
ATS-12B-100-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-100-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12B-100-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12B-100-C3-R0
QUANTITY
ATS-12B-100-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-100-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-100-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-100-C3-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-100-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-100-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-100-C3-R0
CONN RECEPT 12 POS W/SOCK CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 24POWERSSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/180 SN OR BX datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31C S 8" WHT FLOAT datasheet.pdf