Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-106-C1-R1
ATS-12B-106-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-106-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12B-106-C1-R1.pdf
Availability of ATS-12B-106-C1-R1
QUANTITY
ATS-12B-106-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-106-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-106-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.57°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-106-C1-R1
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-106-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-106-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-12B-106-C1-R1
RELAY TIME DELAY DPDT 12 VDC 11 datasheet.pdf
BATTERY PACK 2.4V 1900MAH NIMH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 16LLP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf