Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-132-C3-R0
ATS-12B-132-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-132-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12B-132-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12B-132-C3-R0
QUANTITY
ATS-12B-132-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-132-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-132-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-132-C3-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-132-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-132-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-132-C3-R0
CONN RCPT 74POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR 1.6A 690VAC ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
PLIER FORMING 4MM U-SHAPE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE SKT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 750PF 50V 2% NP0 1210 datasheet.pdf