Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-185-C1-R0
ATS-12B-185-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-185-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-12B-185-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12B-185-C1-R0
QUANTITY
ATS-12B-185-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-185-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-185-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.32°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-185-C1-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-185-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-185-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-185-C1-R0
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 1MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC INVERTER O-D LP 6-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 556MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 65.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf