Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-169-C2-R0
ATS-12C-169-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-169-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12C-169-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-169-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-169-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-169-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-169-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-169-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-169-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-169-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-169-C2-R0
TRANS PNP 300V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONV IBC 36-75V 14A 12V OUT 168W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
RELAY THERMAL OVERLOAD 8-11A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
M3 SOCKET ASSY 72P HARD TRAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf