Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-175-C1-R0
ATS-12C-175-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-175-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-12C-175-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12C-175-C1-R0
QUANTITY
ATS-12C-175-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-175-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-175-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-175-C1-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-175-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-175-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-175-C1-R0
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf