Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-201-C2-R0
ATS-12C-201-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-201-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12C-201-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-201-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-201-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-201-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-201-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-201-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-201-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-201-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-201-C2-R0
CAP FILM 0.36UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MINI BNC PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANSF AUTO 230-115V 1.5KVA USA datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
TXRX TRANSLATING DUAL 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 75OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 15VOUT 1W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf