Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-92-C2-R0
ATS-12C-92-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-92-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12C-92-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-92-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-92-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-92-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-92-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-92-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-92-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-92-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-92-C2-R0
MOSFET N-CH 30V 73A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 167MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf