Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-169-C3-R0
ATS-12D-169-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-169-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12D-169-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12D-169-C3-R0
QUANTITY
ATS-12D-169-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-169-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-169-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-169-C3-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-169-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-169-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-169-C3-R0
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MINI CONN 34WAY 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf