Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-37-C1-R0
ATS-12D-37-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-37-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM
Datasheet Download
ATS-12D-37-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12D-37-C1-R0
QUANTITY
ATS-12D-37-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-37-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-37-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.1°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-37-C1-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-37-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-37-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-37-C1-R0
PROTO-BRD 8PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
WRAPOST RECEPT .015-.025" .260" datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 18 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 8POS datasheet.pdf