Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-51-C3-R0
ATS-12D-51-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-51-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12D-51-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12D-51-C3-R0
QUANTITY
ATS-12D-51-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-51-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-51-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-51-C3-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-51-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-51-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-51-C3-R0
CONN SOCKET 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 24.671MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 12V 1.8V SMD datasheet.pdf
SNSW 5A PCB-BTM-ASYM NONE datasheet.pdf
HD3000S 3GSDI ADAP SGLPORT 3GBPS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DRIVER ASSY FLEX HYD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf