Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-07-C1-R0
ATS-12E-07-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-07-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12E-07-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12E-07-C1-R0
QUANTITY
ATS-12E-07-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-07-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-07-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.97°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-07-C1-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-07-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-07-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-07-C1-R0
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf