Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-49-C1-R0
ATS-12E-49-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-49-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-12E-49-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12E-49-C1-R0
QUANTITY
ATS-12E-49-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-49-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-49-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-49-C1-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-49-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-49-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-49-C1-R0
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf