Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-141-C3-R0
ATS-12F-141-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-141-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12F-141-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12F-141-C3-R0
QUANTITY
ATS-12F-141-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-141-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-141-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-141-C3-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-141-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-141-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-141-C3-R0
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O 20SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MARKER PEN 0.35MM LINE THICKNESS datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf