Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-186-C2-R0
ATS-12F-186-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-186-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12F-186-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12F-186-C2-R0
QUANTITY
ATS-12F-186-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-186-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-186-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-186-C2-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-186-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-186-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-186-C2-R0
FIXED IND 12UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CORD GRIP R/A CBL 8-12.5MM datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE CLAMP NAT 0.75" datasheet.pdf