Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-68-C2-R0
ATS-12F-68-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-68-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12F-68-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12F-68-C2-R0
QUANTITY
ATS-12F-68-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-68-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-68-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.31°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-68-C2-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-68-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-68-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-68-C2-R0
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PANEL SIDE 79X28X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf